“Царство Небесне подібне до скарбу, захованого в полі, що його чоловік, знайшовши, ховає і, радіючи з того, іде й продає все, що має, та купує те поле” (Мт. 13,44).
Богословська скарбниця

Ікона Пресвятої Богородиці “Нерушима Стіна”

Чудотворний список ікони «Непрушима Стіна» — одна з найбільш шанованих ікон серед православних християн.

Назва ікони походить з давньої молитви, яка називає Богоматір «стіною непорушною». З переказів відомо, що ікона Божої Матері «Нерушима Стіна» з’явилася в сновидінні старцеві Гавриїлу зі Спасо-Єлеазарової пустині.  Він побачив перед собою чудове місто, до якого вела широка, зручна дорога. Багато людей йшли цією дорогою, не помічаючи, що страшний велетень, ворог людський, накидає на тих, хто йшов ланцюг і затягує в неволю.

Старець задумався, як же йому потрапити в місто і не стати здобиччю велетня. Придивившись, він побачив і інший шлях — круту стежку, що підіймалася уздовж стіни, яка високо захищала місто. Рідкісні мандрівники йшли цією стежкою, але як велетень не намагався накинути на них мережу, вона поверталася без здобичі.

Дивлячись на це, старець згадав Акафіст до Пресвятої Богоматері: «Радуйся, Царства Нерушима Стіно…».

Пройшовши цією стежкою, старець не раз чув свист мотузок над своєю головою, але ворожим задумам заважала стіна. Коли ж він дістався міста, він побачив квітучі сади, радість і благоговіння.

Мозаїчний образ Богоматері, що послужив основною для списку ікони, вже дев’ять століть височить над головним вівтарем Києво-Софіївського собору. Будівничий храму Київський  князь Ярослав Мудрий так шанував Пречисту Діву, що під час освячення Благовіщенської церкви на Золотих воротах у Києві посвятив Їй увесь руський народ. І, напевно, щоб скріпити цю посвяту, наказав іконописцям створити з мозаїки над вівтарем Софіївського собору величний образ Пресвятої Заступниці, Яка підносить руки в молитві.

Ось як описував цей чудотворний образ відомий мандрівник Муравйов: «Зріст Богородиці величезний, як і всі Її діяння на Русі. Вона стоїть на золотому камені, покладеному в непохитну основу для всіх, хто прибігає під Її захист. Небесного кольору Її хітон, червлений пояс і на ньому висить черезплічник, яким Вона висушує стільки сліз. Блакитні поручі на Її зведених до неба руках. Золоте покривало опускається з голови та перекинуте, як мофорій на ліве плече, на знамення Її покрову, ширшого за хмари, за гласом церковних пісень. Світла зірка горить на чолі Богоматері та дві зірки на раменах: бо Вона Сама Мати Невгасимого Світла, була для нас Зорею Невгасимого Сонця».

На великій дузі склепіння, в усю її довжину святий благовірний Ярослав наказав викласти чорною мозаїкою по-грецьки напис, який перекладається так: «Бог посеред міста — воно не захитається; Бог допоможе йому зранку» (Пс. 45, 6).

Відтоді серед киян поширився переказ, що місто їхнє не загине доти, доки тримає над ним руки Божа Мати в Софіївському соборі. І справді, коли віра в людях підупала, коли вони забули про покаяння та зашкарубли в гріхах, коли князі стали шматувати рідну землю на малі вотчини й лити кров у братовбивчих усобицях, прийшла покаранням на київські землі орда хана Батия. Татари спалили Київ, сплюндрували Софіївський собор. Але стіна, на якій викладено чудотворний образ Божої Матері з піднятими в молитві руками, залишилася неушкодженою. Так само непохитно простояла вона дев’ять віків — витримала всі руйнації та перебудови храму. Тому цей образ і стали називати «Нерушимою Стіною». Християни вірять, що Пресвята Богородиця — Нерушима Стіна захистить і від розгулу стихій, нападів ворогів, нечистої сили і всякого зла.

Вшановують чудотворну ікону Божої Матері «Нерушима Стіна» у першу неділю після П’ятидесятниці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *