“Царство Небесне подібне до скарбу, захованого в полі, що його чоловік, знайшовши, ховає і, радіючи з того, іде й продає все, що має, та купує те поле” (Мт. 13,44).
Богословська скарбниця

Києво-Братська ікона Пресвятої Богородиці (1654)

Києво-Братська ікона Божої Матері (1654) колись була у місцевій Борисо-Глібській церкві в місті Вишгороді (нині – Київська область), де вона чудесно з’явилася в 1654 році.

У 1662 році, під час війни з Польщею (1659 – 1667 рр.), місту було завдано великої шкоди кримських татар, що воювали на боці поляків. Храм святих страстотерпців Бориса і Гліба був розорений і сплюндрований. Однак Промисел Божий зберіг чудотворну ікону Божої Матері, яку вчасно винесли з храму і пустили по Дніпру, а мощі святих сховали під спудом. Річка винесла ікону до берега Подолу в Києві, де вона була з радістю прийнята православними і з належними почестями перенесена в Братський монастир. Там вона і залишалася протягом довгого часу. В описі церковного майна Києво-Братського монастиря, зробленого в 1807 році, наводиться її опис. Існувала «Пісня про чудотворну Києво-Братську ікону Богоматері», складена незабаром після 1692 року. Святкування Києво-Братської ікони Божої Матері здійснюються тричі на рік: 19 вересня, 23 травня і 15 червня. Всі вони присвячені чудесному явленню святої ікони в 1654 році.

Іконографія ікони Богородиці Києво-Братської має своїм першоджерелом візантійську ікону «Богоматір Єлеуса» (Милостива). Марія ніжно підтримує маленького Христа лівою рукою, їх обличчя дотикаються, у правій руці Богородиці лежить ліва ручка Христа. Богородиця з тривогою дивиться на нас…

У післяреволюційні роки слід ікони зникає. У 1935 р. розорено й знесено Братський монастир. Донедавна Києво-Братська ікона вважалась утраченою. І от, у липні 2009 р. під час робіт у фондосховищах Національного художнього музею України було знайдено цю ікону, до того ж у вишуканій срібній з позолотою карбованій оправі. Ікона за розміром досить велика – 133×96 см. На звороті дошки старий інвентарний номер (який засвідчує її перебування у фондах Лаврського музейного містечка у 1934 р.), поряд з яким зазначено, що ікона взята з Братського монастиря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *