“Царство Небесне подібне до скарбу, захованого в полі, що його чоловік, знайшовши, ховає і, радіючи з того, іде й продає все, що має, та купує те поле” (Мт. 13,44).
Богословська скарбниця

Проповідь в день пам’яті Усікновення глави Чесного Славного Пророка Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана

Возлюблені у Господі браття і сестри, у сьогоднішній день Свята Православна Церква ставить за взірець перед нашими духовними очима одного із своїх найбільших достойників – святого пророка Предтечу і Хрестителя Господнього Іоана. Сьогодні ми побожно вшановуємо усікновення його чесної глави. Господь наш Ісус Христос в одній із бесід з своїми учениками назвав святого Іоана Хрестителя найбільшим серед людей і пророків коли-небудь народжених жінками. А Церква Христова своїми богослужбовими піснеспівами взиває: «Як тебе назвемо, пророче? Чи ангелом, чи апостолом, чи мучеником? Ангелом, бо ти жив як безплотний; апостолом, бо навчав ти народи; мучеником, бо твоя глава за Христа усікалася».
Ось ми щойно чули як божественний апостол і євангелист Марк у євангельскому літургічному читанні оповідає про жахливу смерть цього великого світильника благочестя.
В роки проповідництва святого Іоана Хрестителя в Галилеї правителем був Ірод Антипа. Це була жорстока аморальна людина. Він, прогнавши свою законну дружину, одружився із дружиною свого зведеного брата Филипа – Іродіадою. Святий Іоан Предтеча сміливо викривав цей гріх царя, кажучи: «Не годиться тобі мати жінку брата твого». Звичайно, що такі викривальні промови не подобалися Іродіаді і вона намовила Ірода схопити і вкинути до в’язниці святого пророка. Хоча цар боявся Іоана, вважаючи його чоловіком праведним, але все ж таки послухався своєї незаконної дружини.
Одного разу, коли правитель святкував свій день народження, до нього зібралися всі Ізраїльські старійшини. Дочка Іродіади Саломія танцюючи під час цього бенкету, розважала гостей, і так догодила цареві, що той поклявся віддати їй все, чого вона тільки забажає, навіть половину царства. Дівчина звернулася за порадою до матері, чого їй попросити у царя, а та сказала, щоби просила голову Іоана Хрестителя. Ірод дуже збентежився такою забаганкою Саломії, але оскільки поклявся, то не хотів посоромитися перед гостями і наказав кату відсікти голову Предтечі і принести її на блюді, що і було виконано. Ось так закінчив своє земне життя цей великий подвижник, земний ангел якого ще називаємо печаттю старозавітного пророцтва і першим пророком Нового Завіту.
Дорогі брати і сестри! Святий Предтеча Спасів Іоан своїм життям навчає нас багатьох речей. Він – взірець чистоти, терпеливості, твердості у вірі, витривалості у подвигах, провідник покаяння, наставник спасительного життя для всіх християн усіх часів. Щиро любив правду і завжди з героїчною мужністю і з відданістю проповідував її людям, а разом з тим був настільки смиренний серцем, що удостоївся стати одним із найвеличніших і найбільших праведників, які коли-небудь жили на землі.
Ми, християни, завжди повинні пам’ятати слова, які святий пророк Предтеча і Хреститель Господній Іоан неодноразово повторював на берегах ріки Йордан: «Покайтеся, бо наблизилось Царство Боже». І повсякчасно приносячи своє щире сердечне покаяння перед Богом, стараймося у нашому повсякденному житті наслідувати чесноти угодника Божого, щоби й нам сподобитися невимовної радості разом зі святим пророком і Предтечею Господнім Іоаном і сонмами ангелів і усіх святих оспівувати пречесне і величне ім’я в Тройці славимого Бога Отця і Сина і Святого Духа на віки віків. Амінь.
Ієрей Василь Деркач

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *