“Царство Небесне подібне до скарбу, захованого в полі, що його чоловік, знайшовши, ховає і, радіючи з того, іде й продає все, що має, та купує те поле” (Мт. 13,44).
Богословська скарбниця

Про духовну користь читання Псалтиря

Книга Псалмів – одна із книг Біблії. Вона повністю складається з молитов, в яких відображений глибокий діалог людини з Богом: прослава Бога, подяка за всі дари, прохання допомоги в скрутних ситуаціях, висловлення радості, болю чи розпачу. Християни здавна моляться псалмами, а за часів Русі Псалтир навіть вивчали в закладах освіти.
«Жодна книга не прославляє Бога таким чином, як Псалтир, тому він особливо корисний для душі, бо в ньому Бога славлять разом з ангелами і величають, і оспівують величним співом, і ангелів наслідують… це – наш порадник», – так говорить святитель Василій Великий.
У храмах псалми читаються щодня за кожним ранковим і вечірнім богослужінням. У чому ж полягає духовна користь читання Псалтиря? Чому важливо неухильно використовувати цю книгу в своєму домашньому молитовному правилі? На ці питання, браття і сестри, постараємось знайти відповіді.
Читаючи Псалтир, ми, незважаючи на всі наші гріхи, молитовно підносимо свої серця до Неба.
Псалтир – зібрання, мабуть, найдавніших богослужбових текстів, складених у різний час різними людьми, але в основі своїй написаних старозавітним царем і пророком Давидом. Уже виходячи з того, що ця книга постійно використовується в богослужінні, вважається, що користь її полягає в можливості найтіснішого і живого молитовного спілкування людини з Богом. А мета такого спілкування – наше освячення і прилучення благості Божої. Крім богослужбового вжитку, існує давня християнська традиція домашнього, або «келійного», читання цієї великої книги. У будь-якому випадку, духовна користь читання Псалтиря полягає в принесенні духовних плодів, якими є любов, радість, мир, довготерпіння, лагідність, доброта, вірність, лагідність, стриманість (Гал. 5, 22). Все це – дари Духа Святого, але подаються вони шукаючим Бога, і читання Псалтиря, з одного боку, служить підтвердженням цього нашого шукання, а з іншого – в цьому пошуку нам допомагає. Тому що святий псалмоспівець Давид саме і відрізнявся своїм постійним устремлінням до Бога. Притому він не позбавлений був гріхів і хвилювань, і страхів, і борінь (все це знайшло відображення в Псалтирі), як це властиво і нам. Але всю цю життєву, скажімо так, бунтівливість Давид невпинно долав міцною надією на Бога з любов’ю і покаянням. Ось чому, читаючи Псалтир, ми разом з цією великою людиною і самі, не дивлячись на всі наші гріхопадіння, скорботи і труднощі, думками підносимось вгору, в надії, що Господь не залишить нас, але за молитвами святого, який також пізнав труднощі земної мандрівки, подасть нам рішучість невідступного і повсякденного устремління до Господа і надії на Нього. А те, що Господь ніколи не залишає людину, що має таку сердечну налаштованість, – безліч підтверджень цьому ми знову ж знаходимо в книзі Псалтир, де Давид знову і знову дякує Господу за те, що у всіх складних і небезпечних обставинах життя Він не залишає раба Свого, обдаровуючи багатьма милостями і щедротами, головна з яких – сама можливість найтіснішого і живого спілкування з Богом.
В Євангелії від Матфея ми читаємо про події, які відбувалися на Голгофі: «А коло години дев’ятої скрикнув Ісус гучним голосом: Елі, Елі! лама савахтані? цебто: Боже Мій, Боже Мій! для чого Ти Мене покинув?» (Мф. 27, 46). Цей текст відтворюється Христом з Псалтиря: «Боже мій, Боже мій, нащо мене Ти покинув Мене?» (Пс. 21, 2). Таким чином, Господь Ісус Христос навчає нас, що в найважчі моменти життя потрібно звертатися до святого Псалтиря і від його псалмів знаходити для себе молитовні слова розради. І дійсно, коли ми молимося Псалтирем, то, з одного боку, славимо Бога, так як в єврейській традиції ця книга з давніх-давен називається «Книга хваління», а з іншого боку, багато псалмів мають покаянний зміст і вони підказують нам такі слова, які допомагають нам в серцечному каятті перед Богом розкрити свою душу і зробити акт справжнього покаяння. А так як в Псалтирі не тільки покаянні, а й хвалітні псалми, ми і каємося перед Богом, читаючи Псалтир, і прославляємо Його, читаючи Псалтир, а також оспівуємо Його чудові Імена, які у такій великій кількості присутні на сторінках Псалтиря, коли йдеться про Бога – Великого, Могутнього, Милосердного і т.д.
Молитовне читання Псалтиря – це оспівування Божої всемогутності і величі. Ми знаємо, що ангели повсякчас оточують Божий Престіл і оспівують Його предивні Імена. І кожного разу, коли православний християнин або християнка, доросла людина або дитина відкривають Псалтир і починають по ньому молитися, вони приєднуються до ангельського хору, прославляючи Бога Небесного.
Ієрей Василь Деркач

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *